Skuteczne ocieplenie gwarancją ciepłego poddasza

Wymagania prawne

Zgodnie z “Rozporządzeniem w sprawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku, od 01.01.2017 dach powinien charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U nie większym niż 0,18W/(m2.K), od roku 2021 będzie to współczynnik 0,15W/(m2.K). Jeśli poddasze jest nieużytkowe, w postaci strychu, w połaciach można nie układać izolacji cieplnej, nie unikniemy jednak izolacji stropu pod poddaszem, a jego współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić mniej niż 0,25W/(m2.K). Można przeprowadzić szacunkowe obliczenia jaka grubość materiału spełni te wymagania, ale uwzględniając współczynnik przewodzenia ciepła danego materiału Lambda. Im niższa (czyli lepsza) jest Lambda, tym cieńszą warstwę materiału możemy stosować. Kryteria te nie są  przesadne i stosunkowo łatwo można je spełnić, ponieważ obecnie projektuje się i buduje domy o znacznie wyższym standardzie energetycznym. W budynkach energooszczędnych dachy o współczynniku przenikania ciepła U ≤ 0,15 W/(m2.K) to w tej chwili standard.

Jak i czym ocieplić dach

Łatwiej wykonać termoizolację nowego dachu, natomiast w przypadku budynku użytkowanego od lat wybór formy ocieplenia będzie uwarunkowany stanem więźby dachowej. Jak ocieplić poddasze aby izolacja spełniała swoje zadanie, czyli chroniła przed ucieczką ciepła zimą i przed nadmiernym nagrzewaniem latem, wilgocią, rozwojem grzybów i pleśni? Przede wszystkim musi być wykonana z materiałów dobrej jakości, przez wykwalifikowanych pracowników. Rynek materiałów budowlanych jest spory, co za tym idzie wybór i metoda ocieplenia zależy od inwestora i zasobności jego portfela. Do dyspozycji mamy tradycyjne materiały jak wełna mineralna i jest ona obecnie najpopularniejszym materiałem do izolacji poddaszy, lecz możemy zastosować również styropian. Te metody ociepleń są znane od pokoleń i sprawdzone. Nowoczesne materiały jak pianka poliuretanowa lub natrysk celulozą są dokładniejsze i gwarantują bardzo wysoką jakość, lecz trzeba liczyć się niestety z wysokimi kosztami spowodowanymi między innymi specjalistycznym sprzętem do ich stosowania.

O czym warto pamiętać

Od wielu lat producenci systemów dociepleń opracowują materiały mające pomóc inwestorom przy ocenie jakości prac i przy ich odbiorze. Należy się z nimi zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, a nawet przed podpisaniem umowy, jeśli będzie je wykonywała konkretna firma. Docieplenie domu jednorodzinnego zwykle wykonuje się bez żadnego projektu, w praktyce oznacza to że nie wiemy czy prace zostały wykonane tak jak należy. Ponadto warto też pamiętać, że sama kontrola efektu końcowego jest niemiarodajna. Należy zapewnić fachowy nadzór nad poszczególnymi etapami prac, tak abyśmy po skończeniu prac lub po kilku latach użytkowania poddasza, nie byli zmuszeni do wykonywania poprawek. Takie naprawy to kolejne wysokie koszty, a system gwarancyjny firm wykonawczych i ich ewentualna odpowiedzialność za popełnione błędy jest znikoma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *